Kurzy vaření, zdravý životní styl, gastronomie, vaření, nákupy, potraviny, pohyb, cvičení, hubnutí,
vzdělávání, kurzy, osobní růst, koučink
Novinky v NutriAcademy
26. 4. 2014 v Praze
pořádáme konferenci
Odborné setkání nutričních
specialistů - Tentokrát
s podtitulem "Fakta a mýty
očima medicíny"
pořádáme konferenci
Odborné setkání nutričních
specialistů - Tentokrát
s podtitulem "Fakta a mýty
očima medicíny"
Služby
Připravujeme
Recenze restaurací
a zajímavosti ze světa potravin
Recenze restaurací
a zajímavosti ze světa potravin
Články: Kloubní výživa
Nedostatečná výživa může způsobovat zhoršení regenerace pojivových tkání, které se nacházejí v lidském organismu a tvoří strukturu šlach, vazů, chrupavek, kloubní tekutiny a pouzdra, kloubů, cév, kůže, rohovky oka a tkáně kostí. Struktura pojiv je v zásadě tvořena vláknitými proteiny kolagenem, elastinem, keratinem a složitými proteoglykany. Při nedostateku se může dostavit bolest kloubů, zhoršení kvality pokožky, třepící se vlasy, ulamující se nehty atd. Kloubní výživa se používá při zvýšené fyzické zátěži a u obézních lidí, kteří nosí velké množství zátěže přímo "na těle".
Kolagenní bílkovina je zdrojem širokého spektra AK a peptidů, spolupůsobících při tvorbě kolagenu, zcela nezbytného pro správný vývoj, výživu a ochranu chrupavek všech kloubů, kvalitu vlasů, kůže a nehtů. Napomáhá zlepšení flexibility kloubů. Zlepšuje mechanicko-elastické vlastnosti chrupavek a kloubů (pružnost, hydratace), urychluje jejich regeneraci a chrání je proti poškození. V doplňcích výživy se vyskytuje výhradně 97 % enzymaticky štěpený hydrolyzát želatiny s vysokou biologickou hodnotou, který je okamžitě využitelný a lehce stravitelný.
Glukosamin je aminomonosacharid syntetizovaný chondrocyty (buňky tvořící chrupavku) z glukózy a Gln. Je součástí základní složky šlach, což je tkáň gelovitého charakteru, tvořící nesmírně důležitý "nárazový systém" kloubů. Pomáhá vytvářet chrupavku, zpevňuje klouby, potlačuje v nich vznik degenerativních změn. Používá se při bolestivých zánětech kloubů, regeneraci šlach, kloubů a kostí. Preventivně je doporučováno užívat alespoň 500 mg na den.
Chondroitin sulfát je nejbohatším glykosaminoglykanem v kloubní chrupavce. Je součástí kolagenních vláken. CS je endogenního původu a skládá se z opakujících se disacharidových jednotek glukuronové kyseliny a sulfátu galaktosaminu. Chondroitin zachycuje a udržuje živiny uvnitř tkáně. Stimuluje přísun vody a nutričních složek do chrupavek, čímž zabezpečuje elasticitu a dobrou pohyblivost kloubů.
Přírodní extrakty
Kofein patří do skupiny purinových alkaloidů (stejně jako theofylin a theobromin), ve své chemické formě se vyskytuje jako 1,3,7-trimethylxantin. Kofein je sice řazen mezi návykové látky, ale protože se vyskytuje v mnoha dostupných potravinách, mluví se o něm jako o běžné poživatině.
Mezi pozitivní účinky kofeinu se řadí snížení únavy, zvýšená koncentrace a duševní činnost, tvořivost a fyzická výkonnost. Jsou známy účinky i na kosterní svalstvo zahrnující transport vápníku nebo aktivitu sodíko-draslíkové pumpy. Negativní účinky kofeinu zahrnují vliv na zvýšený krevní tlak a srdeční činnost, arytmii, dehydrataci, úzkost, nespavost, bolesti hlavy.
Kofein se v trávicím traktu rychle vstřebává, maximální koncentrace v krvi dosáhne za 60–90 minut po přijetí. Vyloučí se kompletně během 24–48 hodin po poslední dávce. Působí tak, že blokuje určité adenosinové receptory (adenosin zpomaluje mozkovou činnost). Zablokováním absorpce adenosinu působí kofein jako stimulant na CNS nebo na kosterní svaly. Zvyšuje bazální metabolismus o 5–25 %.
Bylo prokázáno, že kofein zvyšuje krátkodobý intenzivní výkon u aktivit s rychlými starty (fotbal, běh na dlouhé tratě), pomáhá také v posilovně, kde umožňuje trénovat efektivněji a nakonec zvýšit objem i sílu. Je pravděpodobné, že zvyšuje spalování tuků, čímž šetří zásoby glykogenu, a tím oddaluje jeho vyčerpání.
Kofein byl dříve zakázán Mezinárodním olympijským výborem, jeho hladina v krvi nesměla před závody přesáhnout 12 µg•ml-1. Od ledna 2004 se předzávodní testování na kofein zrušilo, neboť užívání kofeinu je velmi široce rozšířené a společensky akceptované.
Kofein se nachází v mnoha rostlinách, zvláště v čaji a listech maté, kávě a kakaových bobech, v cola ořechu a semínkách Guarany. Guarana je liánovitá rostlina zvaná Paullinia cupana, která pochází z tropických pralesů Amazonie a po staletí byla používána indiány jako elixír života. Jedná se o přirozenou složku mnoha nápojů (káva, čaj, kakao, stimulující a energizující nápoje) a potravin (čokoláda). Často se přidává do termogenních přípravků na spalování tuků společně s karnitinem.
Kyselina hydroxycitronová je jednou z nejlepších legálních látek pro podporu odbourávání podkožního tuku, která navíc navozuje pocit sytosti a omezuje chuť k jídlu. Reguluje hladinu krevní glukózy, podporuje snižování hladiny cholesterolu, navíc podporuje mozkovou i srdeční aktivitu. Velkou výhodou je to, že neohrožuje odbourávání tvrdě získané svalové hmoty a právě proto nabývá v kulturistice stále vyššího významu. HCA navíc zesiluje účinek L-karnitinu při spalování tuků. Denní doporučená dávka se pohybuje okolo 1000 mg dva až třikrát denně. HCA je ve vysokém množství obsažena v rostlině Garcinia Cambogia.
Methylsulfonylmethan je sloučenina s vysokým obsahem síry (34 %). Podporuje tvorbu mnoha důležitých sloučenin, je netoxický, nealergický, lehce vstřebatelný a využitelný organismem. MSM ničí díky biosíře parazity trávicího traktu, které vyvolávají infekci tenkého střeva a způsobují průjmy. Upravuje hyperaciditu (překyselení žaludku), aktivně působí při odstraňování zácpy i průjmů. Zvyšuje aktivitu a využití vitaminů B, A, C, E, D, aminokyselin (především Met a Cys) a minerálních látek (Se, Ca, Mg). Dále působí jako přírodní antihistaminikum, potlačuje tvorbu histaminu, který vyvolává alergické reakce na potraviny, prach, pyl a plísně. Údajně potlačuje příznaky chrápání. MSM by se dalo zařadit i mezi látky určené pro výživu kloubů. Poskytuje síru na tvorbu kolagenu a keratinu, zjemňuje jizvy, napomáhá hojení ran a léčbě akné, používá se i k léčbě např. lupénky.
Tribulus terrestris (Kotvičník zemní) je poléhavá jednoletá subtropická bylina vzdáleně příbuzná bodlákům, původem z mořských pobřeží Číny a Japonska. Kotvičník obsahuje velké množství saponinů, mající vliv na zvyšování luteinizačního hormonu (LH), který u mužů stimuluje spermatogenezi a u žen je důležitý pro normální vývoj folikulu. Výrobky s kotvičníkem jsou tedy přírodními stimulanty hladiny testosteronu, kdy jeho vyšší hladina (až o 30 %) má vliv na rozvoj svalové hmoty, zlepšení regenerace a svalové vytrvalosti a napomáhání vyrovnávat optimální poměr mezi svalovou a tukovou tkání. Dále také samozřejmě ovlivňuje, jak již bylo zmíněno, zlepšení potence a libida. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, zlepšuje peristaltiku, působí žlučopudně a žlučotvorně. Snižuje hladinu krevního cholesterolu o 25–30 %. Čaj z něj se používá jako výborné kloktadlo při zánětech v dutině ústní. Ve sportu se denní dávka pohybuje okolo 200–1000 mg v období tréninku.
Jiné látky
Koenzym Q (CoQ), známý také jako ubiquinon, je složka dýchacího řetězce. Je to neesenciální v tucích rozpustná živina, která se nachází především v živočišných potravinách a v menší míře i v rostlinných výrobcích. Ve většině zemí světa je koenzym Q10 registrován jako potravní doplněk a milióny lidí včetně sportovců si jej zvykly užívat zejména na povzbuzení celkové vitality a sportovní výkonnosti, během některých onemocněních, při terapii zánětů dásní, na posílení srdečně-cévní soustavy a na prohloubení regenerace. Hladina a biologická aktivita Q10 v těle také významně vlivňuje činnost některých orgánů (plíce, srdce), soustav (nervová, urogenitální, trávicí) i fyziologických mechanismů (metabolismus, genová regulace).
Přípravky s koenzynem Q10 se mnohdy liší cenou, která by měla odrážet stupeň vstřebatelnosti (bioaktivity) doplňku. Nedoporučuje se zapíjet vodou z důvodu jeho lipofilního charakteru. Optimální příjem je individuální, u sportovců se doporučuje i 100 mg na den.
Ginkgo biloba je extrakt z listů stejnojmenného stromu, který se u nás vykytuje pod českým názvem Jinan dvoulaločný. Jeho listy se používají v Číně už po staletí. Gingko biloba obsahuje flavonoidy, seskviterpeny a diterpeny. Tyto látky rozšiřují cévy a tím podporují cirkulaci krve. Ta umožňuje lepší transport kyslíku a glukózy do mozku i do svalů, proto se používá na zlepšení paměti. Ginkgo má také silný antioxidační účinek, který zamezuje poškození mozku i svalů volnými radikály. Užívá se 40–60 mg extraktu 3krát denně. Nejlepší je standardizovaný extrakt obsahující 24 % flavonoglykosidů a 6 % terpenů.
Antioxidanty
Bikarbonát (hydrogenuhličitan sodný) neboli jedlá soda, způsobí metabolickou alkalózu, která odstraňuje ionty vodíku z pracujících svalů, snižuje rychlost poklesu intracelulárního pH ve svalech, a tím zamezuje acidóze a zlepšuje vyplavování laktátu z těla.
Existují samozřejmě potenciální problémy spojené s požitím větších dávek jedlé sody. Ne vzácně se uvádí zvracení a průjem v důsledku podání i relativně malé dávky, což může zmařit veškerou snahu zlepšit sportovní výkon touto metodou, minimálně u sportovců, kteří jsou náchylní k zažívacím obtížím. Přesto ale příležitostné užívání bikarbonátu nevede k dlouhodobým nežádoucím účinkům.
Inosin patří do skupiny purinů, což jsou základní stavební bloky DNA. Inosin je látka tělu vlastní, slouží i jako prekurzor pro tvorbu ATP. Většina sportovců užívajících tuto látku udává asi po 30-ti minutách od aplikace citelný nárůst energie. Udává se i vliv na kardiovaskulární systém, kdy by měl inosin zvyšovat kapacitu červených krvinek a zajistit vyšší přísun kyslíku do potřebných tkání, což by mělo znamenat vyšší svalovou kontrakci. Zda se jedná o placebo efekt nebo o skutečné biochemické působení není stále prokázáno.
Inosinu by se měli vyhýbat lidé trpící dnou, neboť ta vlastně vzniká v důsledku nadměrné produkce kyseliny močové, která je jedním z metabolických produktů purinů. Další skupinou lidí, kteří by měli na inosin raději zapomenout, jsou osoby trpící ledvinovými problémy. Jinak se jedná o absolutně bezpečnou látku.
Používá se asi 800–1000 mg denně, nejčastěji se jedná o 10 mg inosinu na každý kg tělesné hmotnosti 30 minut před tréninkem. Je důležité, aby se jednalo o čistou nukleotidovou formu, neboť jiné formy (jako např. inosin-5-monofosfát) jsou méně metabolicky využitelné.
Karnosin je sloučenina dvou AK (histidin a ß-alanin), jedná se tedy o dipeptid. Redukuje kyselé prostředí ve svalových buňkách, vznikající při intenzivním cvičení a tím se udržuje svalová kontrakce po delší dobu na zvýšené úrovni. Zdá se, že karnosin působí i tak, že zabraňuje tvorbě únavových látek vznikajících během silového výkonu. Užívá se 1,5 g karnosinu před tréninkem a po tréninku. Ve dnech bez cvičení se užívá pouze jedna dávka na lačný žaludek.
Tento text navazuje na článek Sportovní a výživové doplňky
Příloha: Obsah proteinů v některých potravinách živočišného a rostlinného původu
Literatura
1AUGUSTIN, J. Minerálne látky vo výžive a zdraví, Výživa a potraviny, Společnost pro výživu: ročník 62, leden únor 2007, s. 21
CLARKOVÁ, N. Sportovní výživa. Praha: Grada, 2000. 268 s. ISBN 80-247-9047-5
COLLIER, J. Kofein, Ironman, 1/2006, s. 58-61
DOSTÁL, J. – KAPLAN, P. a kol. Lékařská chemie II. MU v Brně: LF, 2001. 224 s. ISBN 80-210-2731-2
HUTCHINSON, J. Není CLA jako CLA, Muscle and fitness, ročník XIV, č. 165, 9/2004, s. 23
JACKSON, D. Mozek a suplementy, Muscle and fitness, ročník XVI, č. 183, 3/2006, s. 48-49
JACKSON, D. – STOPPANI, J. 7 suplementů na rychlou sílu, Muscle and fitness, ročník XVI, č. 184, 4/2006, s. 44
LUKÁŠ, R. Glutamin, Ironman, 5/2005, s. 62-64
MACH, I. Doplňky stravy na našem trhu. Praha: Svoboda servis, 2006.
RACEK, J. a kol. Klinická biochemie. Praha: Galén, 2006. s. 79-80
RAHBAR, A. R. Effect of L-carnitin on plasma glycemic and lipidemic profile in patients with type II diabetes mellitus, European Journal of Clinical Nutrition, 2005, Vol. 59, p. 592-596
ROKYTA, R. Fyziologie. Praha: ISV nakladatelství, 2000. 364 s. ISBN 80-85866-45-5
ROUFS, J. Jak působí L-arginin?, Muscle and fitness, ročník XIV, č. 163, 7/2004, s. 33
SHUGARMAN, A. E. Syrovátkové proteiny můžou být trojího druhu: hydrolyzáty, izoláty a koncentráty, Muscle and fitness, ročník XIV, č. 164, 8/2004, s. 51
STOPPANI, J. Nový kreatin, Muscle and fitness, ročník XVII, č. 196, 4/2007, s. 66-69
STOPPANI, J. Syrovátkový protein, Muscle and fitness, ročník XVI, č. 191, 11/2006, s. 17-19
Svět kulturistiky, Carniform, ročník XVI, č. 92, 5/2005, s. 33
TUREK, B. Výživový stav populace a nutriční rizika. Praha: Státní zdravotní ústav, 2004. s. 11-15. ISBN 80-7071-243-0
1AUGUSTIN, J. Minerálne látky vo výžive a zdraví, Výživa a potraviny, Společnost pro výživu: ročník 62, leden únor 2007, s. 21
CLARKOVÁ, N. Sportovní výživa. Praha: Grada, 2000. 268 s. ISBN 80-247-9047-5
COLLIER, J. Kofein, Ironman, 1/2006, s. 58-61
DOSTÁL, J. – KAPLAN, P. a kol. Lékařská chemie II. MU v Brně: LF, 2001. 224 s. ISBN 80-210-2731-2
HUTCHINSON, J. Není CLA jako CLA, Muscle and fitness, ročník XIV, č. 165, 9/2004, s. 23
JACKSON, D. Mozek a suplementy, Muscle and fitness, ročník XVI, č. 183, 3/2006, s. 48-49
JACKSON, D. – STOPPANI, J. 7 suplementů na rychlou sílu, Muscle and fitness, ročník XVI, č. 184, 4/2006, s. 44
LUKÁŠ, R. Glutamin, Ironman, 5/2005, s. 62-64
MACH, I. Doplňky stravy na našem trhu. Praha: Svoboda servis, 2006.
RACEK, J. a kol. Klinická biochemie. Praha: Galén, 2006. s. 79-80
RAHBAR, A. R. Effect of L-carnitin on plasma glycemic and lipidemic profile in patients with type II diabetes mellitus, European Journal of Clinical Nutrition, 2005, Vol. 59, p. 592-596
ROKYTA, R. Fyziologie. Praha: ISV nakladatelství, 2000. 364 s. ISBN 80-85866-45-5
ROUFS, J. Jak působí L-arginin?, Muscle and fitness, ročník XIV, č. 163, 7/2004, s. 33
SHUGARMAN, A. E. Syrovátkové proteiny můžou být trojího druhu: hydrolyzáty, izoláty a koncentráty, Muscle and fitness, ročník XIV, č. 164, 8/2004, s. 51
STOPPANI, J. Nový kreatin, Muscle and fitness, ročník XVII, č. 196, 4/2007, s. 66-69
STOPPANI, J. Syrovátkový protein, Muscle and fitness, ročník XVI, č. 191, 11/2006, s. 17-19
Svět kulturistiky, Carniform, ročník XVI, č. 92, 5/2005, s. 33
TUREK, B. Výživový stav populace a nutriční rizika. Praha: Státní zdravotní ústav, 2004. s. 11-15. ISBN 80-7071-243-0
seznam všech článků | zpět na úvodní stránku
Vyzkoušejte
Rychlé odkazy
Sponzorujeme
Kde budeme
Lifestyle Academy • © 2011 NutriAcademy s.r.o. - Akademie výživy a sportu®
• Web: www.NutriAcademy.cz • E-mail: info@nutriacademy.cz •
odkazy • bannery